5/5 - (1 vote)

Dieta na 3 tys. kalorii – przykładowy jadłospis

Dieta na 3 tys. kalorii – przykładowy jadłospis
5/5 - (1 vote)

Okazuje się, że zgodnie z obecnie propagowanym kultem zdrowej i umięśnionej sylwetki, szybko zmieniliśmy również swoje nawyki żywieniowe. Niektórzy z nas poświęcają obecnie godziny na wytężony i intensywny trening siłowy. Niemniej jednak mięśnie zbudowane są głównie z białka, a energia potrzebna do efektywnego treningu pobierana jest w głównie z pożywienia. Wobec tego, by uzyskać wymarzoną masę mięśniową niezbędne jest spożywanie tak zwanej nadwyżki kalorycznej, a pomocna w tym okazuje się dieta 3000 kalorii. Jak można skomponować więc jadłospis?

Przykłady śniadań na diecie 3000 kalorii

Śniadanie w przypadku diety 3000 kalorii jest- podobnie jak w przypadku innych diet- najważniejszym posiłkiem dnia. Ma ono dodać nam energii i wydajności podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jednocześnie ma ono przygotować nas do ewentualnego treningu jeśli trenujemy przed porą obiadową. W diecie 3000 kalorii śniadanie musi być po prostu kaloryczne. Wobec tego można je skomponować w następujący sposób:

  • szakszuka paprykowo pomidorowa z kaszą bulgur- najlepiej by składała się ona z co najmniej 3 jajek. Takie śniadanie jest wysokobiałkowe a dodatkowo dostarczy naszemu organizmowi około 820 kalorii.
  • naleśniki z dżemem, owocami i masłem orzechowym- co najmniej 3 naleśniki na śniadanie dostarczą nam odpowiedniej ilości węglowodanów na cały dzień. Do ciasta naleśnikowego można dodać również porcję odżywki białkowej. Całość dostarczy nam około 760 kalorii.

Przykładowe obiady w diecie 3000 kalorii

Pomiędzy śniadaniem a obiadem, jeśli odczuwamy głód możemy posilić się odżywką białkową lub proteinowym batonem. Niemniej jednak obiad w diecie 3000 kalorii powinien być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia. Szczególnie w przypadku osób, które preferują treningi popołudniami, obiad o odpowiednie kaloryczności powinien dostarczyć wystarczającej ilości energii. Oto przykładowe zestawy obiadowe na diecie 3000 kalorii:

  • dorsz z kaszą i warzywami sezonowymi z sosem blue cheese- ryby są cennym źródłem aminokwasów oraz białka. Tak skomponowany obiad dostarczy nam około 920 kalorii.
  • smażony kurczak z komosą ryżową oraz warzywami na patelnię- to jednogarnkowe danie zapewni nam wystarczającą ilość energii na popołudniowy trening, a kaloryczność takiego zestawu to około 980 kalorii.

Przykładowa kolacja na diecie 3000 kalorii

Pomiędzy obiadem a kolacją, na diecie 3000 kalorii wskazana jest również drobna przekąska. Może być to ponownie odżywka białkowa lub serek wiejski z pomidorami. Kolacja w diecie 3000 kalorii jest mniej obfita. Przykładowy zestaw może składać się z:

  • serka wiejskiego z rzodkiewką, szynką i kromką chleba- lekki i niezwykle prosty w przygotowaniu posiłek, który z powodzeniem dostarczy nam około 550 kalorii.
  • szejk bananowy z masłem orzechowym, odżywką białkową oraz borówkami i mlekiem sojowym- to również niezwykle prosta w przygotowaniu propozycja na kolację, która zagwarantuje nam około od 450 do 560 kalorii, w zależności od proporcji i wielkości samego szejka.
5 3 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5 3 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x