5/5 - (1 vote)

Zapalenie mięśni stawu skokowego

Zapalenie mięśni stawu skokowego
5/5 - (1 vote)

Zapalenie stawu skokowego – czym jest i jak je leczyć?

Staw skokowy znajduje się pomiędzy kośćmi podudzia (strzałkową i piszczelową) a stopą i umożliwia jej stawianie oraz odrywanie od podłoża. Miejsce to jest jednak podatne na różnego rodzaju urazy, między innymi przeciążenia czy skręcenia. Stan zapalny stawu skokowego jest stosunkowo rzadką dolegliwością, jednakże w żadnym wypadku nie powinniśmy go lekceważyć. Jak rozpoznać zapalenie i w jaki sposób je leczyć?

Czym jest zapalenie stawu skokowego?

Zapalenie stawu skokowego jest bolesnym schorzeniem, które może mieć różne przyczyny. Powstaje w wyniku reakcji zapalnej, która może obejmować mięśnie, więzadła, powierzchnie stawowe lub torebkę stawową. Stan zapalny stawu skokowego diagnozuje się stosunkowo rzadko, jednak bardzo często niesie ze sobą groźne dla zdrowia powikłania. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i zasięgnięcie pomocy u specjalisty.

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Wyróżniamy wiele objawów zapalenia stawu skokowego, między innymi silny ból w miejscu połączenia się kości podudzia ze stopą, a także obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe ocieplenie. Często występuje także zwiększona wrażliwość na dotyk i tkliwość chorego stawu, z jednoczesnym ograniczeniem jego ruchomości, a co za tym idzie – pojawieniem się trudności z chodzeniem. Osoby cierpiące na zapalenie stawu skokowego doznają także pogorszenia samopoczucia, a także odczuwają zwiększony ból z powodu czynników atmosferycznych.

Przyczyny zapalenia stawu skokowego

Przyczyny stanu zapalnego stawu skokowego mogą być różne. Do najczęstszych zaliczamy przeciążenia i urazy tego stawu, takie jak skręcenie bądź też zapalenie torebki stawowej. Czynnikiem wywołującym tę przypadłość mogą być także infekcje wirusowe i bakteryjne, nabyte w wyniku choroby zakaźnej (m.in. boreliozy, kiły czy gruźlicy), bądź ran otwartych. Inną przyczyną zapalenia stawu skokowego mogą być choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, amyloidoza, toczeń, choroba Leśniowskiego-Crohna bądź też martwica aseptyczna wynikająca z osłabionego krążenia w okolicy stawu skokowego.

Jak rozpoznać zapalenie stawu skokowego?

Jeżeli obserwujemy u siebie charakterystyczne dla zapalenia stawu skokowego objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza – reumatologa bądź ortopedy. W pierwszej kolejności specjalista powinien zbadać chore miejsce oraz wykluczyć inne choroby, w czym pomocne będzie prześwietlenie lub USG. Aby potwierdzić stan zapalny stawu skokowego, konieczne jest badanie krwi. Wyniki, uwzględniające białka CRP oraz OB., pozwalają na jednoznaczne wskazanie przyczyny zapalenia.

Jak leczyć zapalenia stawu skokowego?

Leczenie zapalenia stawu skokowego jest procesem złożonym, który uwzględnia nie tylko farmakoterapię, ale również szereg zabiegów i zmianę stylu życia. Pacjent powinien więc zażywać leki przeciwbólowe oraz przypisane przez lekarza antybiotyki (a tabletkach lub zastrzykach), a oprócz tego dbać o zdrową dietę i odżywianie elementów stawowych, a także odciążać chore miejsce i dużo odpoczywać. W leczeniu zapalenia stawu skokowego pomocne są także różnego rodzaju zabiegi – specjalistyczny masaż, fizykoterapia (np. laseroterapia, krioterapia lub wykorzystanie prądów TENS) oraz taping, czyli stabilizowanie chorego stawu elastycznymi taśmami. W rehabilitacji ogromną rolę ogrywa kinezyterapia, obejmująca ćwiczenia rozciągające, poprawiające równowagę oraz pobudzające mięśnie.

Bieganie a zapalenie stawu skokowego

Bieganie jest w obecnych czasach jednym z najpopularniejszych sportów, dlatego coraz więcej osób zaczyna uprawiać jogging. Warto jednak pamiętać, że tego typu aktywność może wiązać się z ryzykiem urazów, w tym również z zapaleniem stawu skokowego. Wynika to z dużych obciążeń, które dotykają szczególnie tej części ciała. Szczególnie nieprawidłowy bieg, ze stawianiem stopy od pięty, jest wyjątkowo niebezpieczny dla stawów – zwłaszcza dla stawu skokowego. Można jednak zapobiec urazom oraz stanom zapalnym, jeżeli będziemy dbali o prawidłową technikę podczas joggingu, a także dostosowywali tempo i długość biegu do indywidualnych możliwości. Niezwykle ważna jest rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po zakończeniu biegania, a także dbanie o stopniową adaptację stawów do wysiłku fizycznego.

Buty a zapalenie stawu skokowego

Wybór odpowiednich butów ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia stawów – nie tylko podczas biegania, ale również zwyczajnych spacerów. Obuwie powinno posiadać grubą, amortyzującą wstrząsy podeszwę, a także maksymalnie odciążać stopę i zapewniać stabilizację. Warto więc sięgać po wysokiej jakości buty, w których będziemy czuć się pewnie i komfortowo. Jest to ważne szczególnie w przypadku butów do biegania, na trening czy w góry. Powinny one być możliwie solidne i zabezpieczać stopę oraz okolice kostki, tak aby chronić je przed przeciążaniami i urazami. Trampki czy tenisówki nie będą więc odpowiednim rozwiązaniem – lepiej postawić na profesjonalne sneakersy, adidasy bądź też górskie trapery.

5 1 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x